Twierdza

Crusader

Stronghold Twierdza - znakomity RTS utrzymany w klimatach wczesnych europejskich wieków średnich. To swoiste połączenie symulatora budowy zamczysk i strategii ekonomicznej. W grze wcielamy się w jednego z możnowładców, który po śmierci swojego ojca, pragnie zdominować tereny średniowiecznej Anglii i zapewnić sobie prawo do tronu. Jego głównymi przeciwnikami są pozostali, sprzymierzeni ze sobą, pretendenci do korony – Szczur, Wąż, Wieprz i Wilk. Każdy z nich dysponuje unikalnym stylem prowadzenia oblężeń i schematem wznoszenia zamków.

W rozgrywce mamy możliwość tworzenia infrastruktury, a także własnego systemu gospodarczego, wpływającego na dobrobyt społeczeństwa i naszych żołnierzy. W nagrodę za sprawiedliwe sprawowanie władzy nad swoim ludem, zyskujemy szacunek. Gracz, oprócz kierowania strukturą osady, ma do dyspozycji zróżnicowane jednostki i fortyfikacje wojskowe, uskuteczniające obronę przed wrogiem.

Możemy też skorzystać z wielu innych pomocy militarnych, takich jak machiny oblężnicze, czy fosa. Naszą twierdzę dowolnie konstruujemy, począwszy od budowli, w których nasi poddani będą produkować żywność i dbać o prawidłowe funkcjonowanie gospodarki, skończywszy na murach i blankach, chroniących zamek. Aby w naszym mieście wszystko wydajnie prosperowało, musimy mądrze gospodarować naszymi surowcami oraz umiejętnie rozmieszczać farmy, cechy i tym podobne elementy, które są podstawą rozwoju i powiększania się populacji.

Stronghold

Żywność

Mięso

mieso

Mięso jest pierwszym dostępnym rodzajem żywności w Strongholdzie (w kampanii militarnej). Mięso zdatne do spożycia wytwarzane jest przez myśliwego, który razem ze swoim wiernym psem, większość czasu spędza na polowaniach na zwierzynę. Niestety, mięso dość szybko schodzi, dlatego między innymi warto jest polegać na wielu rodzajach żywności.


Ser

ser

Ser to kolejny w grze (po mięsie) rodzaj żywności, którym możesz nakarmić swoich poddanych. Produkowany jest przez hodowce bydła na farmie. Jest nieco bardziej wydajny, niż mięso, jeżeli chodzi o szybkość spożycia przez społeczeństwo, ale nie dorównuje chlebowi. Kiedy masz go za dużo, warto pomyśleć o sprzedaży, chociaż cena na targowisku nie jest powalająca.


Chleb

chleb

Chleb to najlepszy rodzaj żywności dostępny w grze. Co prawda wymaga sporego nakładu pracy, począwszy od farmy pszenicy, przez pracę młynarzy, skończywszy na działalności piekarza, ale chleb schodzi stosunkowo wolno i na długo wystarczy, aby w pełni zaspokoić potrzeby żywnościowe Twojego społeczeństwa. Ponadto, sprzedając go na targowisku, można zarobić całkiem przyzwoitą sumkę złotych monet.


Jabłka

jablka

Jabłka dojrzewają w sadzie jabłoni pod bacznym okiem hodowcy. Są najprostszym rodzajem pożywienia i jest przy nich najmniej pracy. Niestety, z wiadomych powodów jabłka wystarczają zaledwie na niewielki okres czasu i nie zaspokoją większej liczby poddanych, w przeciwieństwie do innych produktów żywnościowych.

 

Losowy obrazek