Twierdza

Crusader

Stronghold Twierdza - znakomity RTS utrzymany w klimatach wczesnych europejskich wieków średnich. To swoiste połączenie symulatora budowy zamczysk i strategii ekonomicznej. W grze wcielamy się w jednego z możnowładców, który po śmierci swojego ojca, pragnie zdominować tereny średniowiecznej Anglii i zapewnić sobie prawo do tronu. Jego głównymi przeciwnikami są pozostali, sprzymierzeni ze sobą, pretendenci do korony – Szczur, Wąż, Wieprz i Wilk. Każdy z nich dysponuje unikalnym stylem prowadzenia oblężeń i schematem wznoszenia zamków.

W rozgrywce mamy możliwość tworzenia infrastruktury, a także własnego systemu gospodarczego, wpływającego na dobrobyt społeczeństwa i naszych żołnierzy. W nagrodę za sprawiedliwe sprawowanie władzy nad swoim ludem, zyskujemy szacunek. Gracz, oprócz kierowania strukturą osady, ma do dyspozycji zróżnicowane jednostki i fortyfikacje wojskowe, uskuteczniające obronę przed wrogiem.

Możemy też skorzystać z wielu innych pomocy militarnych, takich jak machiny oblężnicze, czy fosa. Naszą twierdzę dowolnie konstruujemy, począwszy od budowli, w których nasi poddani będą produkować żywność i dbać o prawidłowe funkcjonowanie gospodarki, skończywszy na murach i blankach, chroniących zamek. Aby w naszym mieście wszystko wydajnie prosperowało, musimy mądrze gospodarować naszymi surowcami oraz umiejętnie rozmieszczać farmy, cechy i tym podobne elementy, które są podstawą rozwoju i powiększania się populacji.

Stronghold

Surowce

Drewno

drewno

Drewno to najważniejszy i najbardziej podstawowy surowiec w całej grze. Potrzebne jest do budowy większości budowli, a ponadto drewno przydaje się jako surowiec do produkcji broni takich jak łuki, kusze, czy włócznie. Drewno to najłatwiejszy do zdobycia surowiec, dlatego też nie jest dobrym towarem na sprzedaż. Rąbaniem i przerabianiem drewna zajmuje się drwal, który ścina zawsze trzy pnie z pobliskiego drzewa, a następnie tnie je na zgrabne deski, które zanosi bezpośrednio do składu zapasów.


Chmiel

chmiel

Chmiel to towar, który potrzebny jest przede wszystkim do poprawianie Twojego wskaźnika popularności poprzez zaopatrzenie ludności w dobrze znany im trunek - piwo. Chmiel hodowany jest na farmie, jednak tak jak każda inne gospodarstwo, chmiel może dopaść zaraza powodująca wyniszczenie plonów. Przetwarzaniem chmielu na piwo zajmuje się piwowar, który po skończeniu swojej roboty toczy jedną beczkę napoju do składu zapasów, skąd zabierana jest przez karczmarza do Twoich gospód.


Kamień

kamien

Kamień to surowiec, bez którego nie byłbyś w stanie zbudować wielu fortyfikacji obronnych na czele z kamiennymi murami i wieżami. Jest niezwykle potrzebny, zwłaszcza, kiedy Twojemu zamku grozi niebezpieczeństwo. W porównaniu do innych towarów, kamień jest ciężki i aby go wydobyć potrzebujesz pomocy kilku sprawnych kamieniarzy oraz woła pociągowego, który zanosi osiem bryłek wydobytego kamienia do składu zapasów. Kiedy masz wystarczającą ilość kamienia, możesz go sprzedać za dość przyzwoitą cenę.


Żelazo

zelazo

Żelazo jest niezbędnym towarem, jeżeli chodzi o wykuwanie broni dla Twoich elitarnych jednostek wojskowych, takich jak pikinierzy, wojownicy czy rycerze. Podobnie jak kamień, żelazo jest dosyć ciężkim surowcem, przez co wydobywane i przerabiane jest przez dwóch górników. Żelazo zaliczane jest w grze do towarów luksusowych i na targowisku kupcy oferują za nie zazwyczaj bardzo wysoką cenę.


Smoła

smola

Smoła jest dość rzadkim surowcem w grze, niemniej jednak może okazać się przydatna w przypadku kiedy pomyślisz o obronie Twojego zamku poprzez wybudowanie smolnych rowów. Mozolnym i nieprzyjemnym wydobywaniem smoły trudni się na co dzień smolarz, który większość czasu spędza odizolowany od reszty społeczeństwa - na bagnach. Dostępność smoły przekłada się na oferowaną na targu sumę.


Pszenica

zboze

Pszenica to towar, który hodowany jest na farmie pszenicy. Pszenica przetwarzana jest na mąkę przez chłopców pracujących w młynie. Pszenica jest pierwszą częścią w bardzo wydajnym łańcuchu (gospodarce) żywnościowym, prowadzącym w ostateczności do produkcji chleba, który najbardziej zaspokaja potrzeby żywieniowe Twojego społeczeństwa. Pszenica to także towar, który opłaca się sprzedawać.


Piwo

piwo

Co nie jest dziwne, piwo wydaje się być jednym z najbardziej pożądanych towarów w Twoim królestwie. Niezbędnym produktem do wytworzenia piwa jest oczywiście chmiel, opisany powyżej. Bezpośrednią produkcją piwa zajmuje się piwowar. W ten trunek zaopatruje się karczmarz, aby zaspokoić pragnienie miejscowej ludności, a tym samym zwiększyć Twój wskaźnik popularności. Kiedy posiadasz go w nadmiarze, zawsze warto pomyśleć o sprzedaży, która może Ci się opłacić.


Mąka

maka

Mąka to towar, który wytwarzany jest przez chłopców pracujących w młynie, a następnie wykorzystywany przez piekarza do wypieczenia pysznego chleba. Z tej właśnie racji mąka jest towarem bardzo przydatnym i wydajnym na dłuższą metę. Co więcej, możesz go sprzedać na targowisku za bardzo przyzwoitą cenę.

 

Losowy obrazek