Twierdza

Crusader

Stronghold Twierdza - znakomity RTS utrzymany w klimatach wczesnych europejskich wieków średnich. To swoiste połączenie symulatora budowy zamczysk i strategii ekonomicznej. W grze wcielamy się w jednego z możnowładców, który po śmierci swojego ojca, pragnie zdominować tereny średniowiecznej Anglii i zapewnić sobie prawo do tronu. Jego głównymi przeciwnikami są pozostali, sprzymierzeni ze sobą, pretendenci do korony – Szczur, Wąż, Wieprz i Wilk. Każdy z nich dysponuje unikalnym stylem prowadzenia oblężeń i schematem wznoszenia zamków.

W rozgrywce mamy możliwość tworzenia infrastruktury, a także własnego systemu gospodarczego, wpływającego na dobrobyt społeczeństwa i naszych żołnierzy. W nagrodę za sprawiedliwe sprawowanie władzy nad swoim ludem, zyskujemy szacunek. Gracz, oprócz kierowania strukturą osady, ma do dyspozycji zróżnicowane jednostki i fortyfikacje wojskowe, uskuteczniające obronę przed wrogiem.

Możemy też skorzystać z wielu innych pomocy militarnych, takich jak machiny oblężnicze, czy fosa. Naszą twierdzę dowolnie konstruujemy, począwszy od budowli, w których nasi poddani będą produkować żywność i dbać o prawidłowe funkcjonowanie gospodarki, skończywszy na murach i blankach, chroniących zamek. Aby w naszym mieście wszystko wydajnie prosperowało, musimy mądrze gospodarować naszymi surowcami oraz umiejętnie rozmieszczać farmy, cechy i tym podobne elementy, które są podstawą rozwoju i powiększania się populacji.

Stronghold

Sprzymierzeńcy

Sir Długoręka

Sir Długoręka

Wiekowy, lecz bardzo żywiołowy i porywczy sprzymierzeniec. Został Twoim doradcą oraz dowódcą militarnym zaraz po śmierci Twojego ojca. Zawsze na jego twarzy maluje się uśmiech, a w oczach chłodny, przenikliwy błysk. Wypowiada się w prosty i treściwy, jak na średniowiecznego wojownika przystało, sposób. Jest przykładem typowego rycerza, który wręcz kocha walczyć i wyżywać się na wrogach. Pomimo sędziwego wieku, nie stracił zapału do wojaczki. Darzy Cię ogromną sympatią i zaufaniem, ale zarazem zachęca do czynnej batalii z nieprzyjacielem. Traktuje Cię jak przyjaciela i, gdy będzie trzeba, przyjdzie z pomocą, a nawet odda za Ciebie życie, ginąc w imię chwały na polu bitwy. Przyjaźni się z Lordem Wełnoworem. Mimo tego, że bardzo różnią się od siebie charakterem i poglądami, znajdują własny język i murem stają w jednym szeregu.


Lord Wełnowór

Lord Wełnowór

Poczciwy jegomość. Jest starszy i bardziej doświadczony militarnie od gwałtownego Sira Długoręki. Jest także Twoim oddanym i zaufanym sojusznikiem. To właśnie ten człowiek przygarnął Cię pod swoje skrzydła, kiedy Twój ojciec został podstępnie zamordowany. Wełnowór charakteryzuje się dużą rozwagą i mądrością, która objawia się w jego przemyślanych i trafnych decyzjach. Zawsze posłuży Ci dobrą radą, dzięki której unikniesz poważnych kłopotów. Będzie Cię przestrzegał przed nieodpowiedzialnymi ruchami i hamował Twoje młodzieńcze zapędy wojskowe. Z natury jest człowiekiem tolerancyjnym, lecz nie trudno go wyprowadzić z równowagi, zwłaszcza działając pochopnie i bezmyślnie. Zdecydowanie przedkłada dyplomację oraz pokojowe pertraktacje, nad zimną, krwawą wojnę. Zamiast na ataku i ekspansji na terytorium nieprzyjaciela, woli skupić się na zdobywaniu żywności i szkoleniu nowych oddziałów zbrojnych w kręgu swojego zamku. Słuchając jego cennych wskazówek możesz być pewny, że szybko nie zginiesz.


Zakonnik

Zakonnik

To bardzo tajemnicza postać. Nie wiemy, skąd pochodzi, ani kto go wysłał. Jest posłańcem, który pomaga Ci w walce z nieprzyjacielem. Jego wizyty są niezapowiedziane i szybkie. Wielokrotnie przychodzi do Twojej twierdzy z cennymi pomysłami i projektami. Możemy się domyślać, że należy do tajemnego bractwa, które ma wobec Ciebie dług lub pomaga Ci dobrowolnie. To bardzo cenny sojusznik. Gdyby nie on, nie byłbyś w stanie samodzielnie opracować projektu broni, takiej jak kusza.


Król

Król

To bardzo dumna i wyniosła postać. Przez pewien okres pozostaje w niewoli, a Twoim głównym celem jest, z pomocą dużej ilości złota oraz sił zbrojnych, go oswobodzić. Zadanie to zostaje zlecone przez Sira Długorękę i Lora Wełnowora, którzy do pewnego stopnia pomagają przebić się przez wrogie terytoria. Pomimo swojej wyższości, król cechuje się szlachetnością i potrafi docenić Twoje starania. W zamian za wolność odwdzięcza się, mianując Cię generałem swoich wojsk. W następnych misjach staje się także głównym dowódcą, a zarazem zwierzchnikiem, który wydaje Ci polecenia.


Błazen

Błazen

Nieco denerwująca, aczkolwiek zabawna postać. Non-stop będzie starał zabawić Cię swoimi piosnkami i przyśpiewkami, wychwalającymi Twoją osobę i wyśmiewającymi wrogów. Właściwie, to jego jedyne zadanie. Nie nadaje się do niczego innego, ale przez swój zgryźliwy i trafny dowcip sprawi, że nieraz na Twojej twarzy zagości szeroki uśmiech.

 

Losowy obrazek