Twierdza

Crusader

Stronghold Twierdza - znakomity RTS utrzymany w klimatach wczesnych europejskich wieków średnich. To swoiste połączenie symulatora budowy zamczysk i strategii ekonomicznej. W grze wcielamy się w jednego z możnowładców, który po śmierci swojego ojca, pragnie zdominować tereny średniowiecznej Anglii i zapewnić sobie prawo do tronu. Jego głównymi przeciwnikami są pozostali, sprzymierzeni ze sobą, pretendenci do korony – Szczur, Wąż, Wieprz i Wilk. Każdy z nich dysponuje unikalnym stylem prowadzenia oblężeń i schematem wznoszenia zamków.

W rozgrywce mamy możliwość tworzenia infrastruktury, a także własnego systemu gospodarczego, wpływającego na dobrobyt społeczeństwa i naszych żołnierzy. W nagrodę za sprawiedliwe sprawowanie władzy nad swoim ludem, zyskujemy szacunek. Gracz, oprócz kierowania strukturą osady, ma do dyspozycji zróżnicowane jednostki i fortyfikacje wojskowe, uskuteczniające obronę przed wrogiem.

Możemy też skorzystać z wielu innych pomocy militarnych, takich jak machiny oblężnicze, czy fosa. Naszą twierdzę dowolnie konstruujemy, począwszy od budowli, w których nasi poddani będą produkować żywność i dbać o prawidłowe funkcjonowanie gospodarki, skończywszy na murach i blankach, chroniących zamek. Aby w naszym mieście wszystko wydajnie prosperowało, musimy mądrze gospodarować naszymi surowcami oraz umiejętnie rozmieszczać farmy, cechy i tym podobne elementy, które są podstawą rozwoju i powiększania się populacji.

Stronghold

Społeczeństwo

Lord

Lord

Jego Lordowska Mość to niewątpliwie najważniejsza postać w całej grze. Jest znakomitym i wytrzymałym wojownikiem, który do upadłego będzie bronił twierdzy i swoich poddanych. Sprawuje bezpośrednią kontrolę nad wszystkimi obiektami zamkowymi. Zazwyczaj widujesz go wędrującego wśród swych ludzi i budowli. Nie możesz nim kierować, oprócz bezpośredniego nakazu ataku. Jeżeli Lord zostanie zabity - przegrywasz.


Lady

lady

Jest żoną Twojego Lorda. Prawdopodobnie pochodzi ze szlachetnego rodu. Z jej wzniosłego sposobu poruszania się, możemy wywnioskować, iż przywykła do luksusów, zanim trafiła do zamku. Pozornie możemy odebrać ją jako chłodną i butną postać, jednak tak naprawdę to kobieta o złotym sercu. Kiedy niespodziewanie pojawia się w mieście, podnosi morale jego mieszkańców, co sprawia, że społeczeństwo pracuje o wiele wydajniej i jest w stanie wyprodukować znacznie lepszy towar.


Pijak

pijak

Typ o zupełnie nieprzewidywalnym zachowaniu. Rachunek jest prosty. Im więcej czynnych karczm, tym więcej nabzdryngolonych pijaków w okolicy. Powolnym, zygzakowatym krokiem przemierza niebagatelnie małe odległości, półświadomie zatrzymując się tylko po to, aby pociągnąć z niewysychającej studni kolejny łyk złocistego napoju. Często traci całkowitą kontrolę nad swoim ciałem, przez co wpada na przechodniów i grozi im, bełkocząc pod nosem. To chyba jedyna wada posiadania gospody w królestwie...


Błazen

błazen

Błazen to wesoły ludek, który biega po całym zamku, rozśmieszając lub denerwując ludność swoimi sprośnymi żartami. Prawdopodobnie nie nadaje się do niczego innego. Niekiedy z braku pomysłu na dowcip bywa bardzo zgryźliwy i dokuczliwy, co sprawia, że miewa niemałe problemy. Niestety z tego właśnie powodu życie błazna bywa nader krótkie.


Drwal

drwal

Zajmuje się prostym, ale ciężkim i żmudnym rzemiosłem, jakim jest wycinka drzew i rąbanie drewna. Dość nieprzyjemny w obejściu, z natury jest bardzo leniwy i próżny, od swojej roboty woli popisywać się muskulaturą przed przechodniami. Jego najlepszym przyjacielem jest siekiera, której nie zawaha się użyć w przypadku ataku nieprzyjaciela. Nie mniej jednak wytwarza i obrabia on najniezbędniejszy surowiec, bez którego funkcjonowanie w mieście nie byłoby możliwe.


Murarz

murarz

Ten człowiek większość swojego czasu spędza w kamieniołomie, wydobywając i obrabiając kamień. Częste przebywanie pod ziemią i w ciemnościach sprawiło, że murarz nie jest zbytnio elokwentny i towarzyski. Codziennie budzi się ze świadomością, że czeka go kolejny, mozolny dzień w pracy. Co, jak co, ale kamieniarz to w gruncie rzeczy osoba bardzo pracowita i systematyczna, zawsze przykłada się do swojej roboty.


Górnik

górnik

Robotnik ten, podobnie jak murarz, wiele czasu spędza pod ziemią, wydobywając i przetapiając żelazo. Górnik to przede wszystkim przykład człowieka o zimnym sercu i ciężkiej osobowości. Jest znamy ze swoich cynicznych poglądów na świat, którymi zdumiewa i szokuje. Swoją pracę traktuje jako niemiłą powinność, nie mniej jednak jakoś wywiązuje się ze swoich obowiązków.


Smolarz

smolarz

Jego robota polega na wydobywaniu smoły z pobliskich bagien, leżących najczęściej poza obrębem zamku. Niestety, praca w takich warunkach negatywnie wpływa na ostrość zmysłu powonienia, przez co posiada jeszcze większe problemy z higieną osobistą niż przeciętny człowiek z czasów Średniowiecza. Nie ma zbyt dużego poważania w mieście i ludzie na jego widok reagują zazwyczaj z obrzydzeniem. Jednak, pomimo wszystko, jest przydatnym pracownikiem.Myśliwy

myśliwy

Człowiek ten poluje na jelenie. Jego skuteczny łuk sprawia, że w spichlerzu przybywa mięsa. Z natury jest nieco nieokrzesany i porywczy, ale w gruncie rzeczy to przyjazna osoba, z którą zawsze można zamienić parę ciepłych słów. W jego pracy towarzyszy mu wierny przyjaciel - pies, który pomaga w polowaniach. Nie pogardzi kuflem dobrego piwa, tym bardziej, iż matka natura obdarzyła go mocną głową.


Rolnicy

rolnik

Dzięki ich wysiłkom Twój skład zapasów regularnie zaopatrzany jest w ser, owoce, zboże i chmiel. To pracownicy, którzy, w przeciwieństwie do smolarzy czy górników, pracują w dogodnych warunkach, nie wykonując straszliwie ciężkiej pracy. Nie mniej jednak wykonują ją skrupulatnie i dbają o Twoje plony. Nie mają wielu hobby, ale kochają narzekać na to, jak się ich traktuje. Żywią szczerą nienawiść i niechęć do mieszczan, którzy w ich mniemaniu nic nie robią i w żaden sposób nie pomagają miastu.


Matki z dziećmi

matka z dzieckiem

Pojawia się przy każdym nowo postawionym domu. Jej zadaniem jest opieka nad dziećmi i sprzątanie w domu, czyli typowe czynności charakterystyczne dla tej warstwy społecznej. W wolnych chwilach spaceruje na świeżym powietrzu. Jeśli w zamku pojawi się wróg, czym prędzej udaje się do swojej posiadłości. Nie odznacza się niczym szczególnym, od czasu do czasu skomentuje aktualną sytuację w mieście.


Dzieci

dziecko

To najmłodsza warstwa społeczna w królestwie. Ten mały urwis nie może usiedzieć spokojnie w jednym miejscu. Biega po całym zamku, nie przejmując się obecnością starszych osób. Zazwyczaj sprawiają duże zamieszanie, szczególnie rzemieślnikom, których praca wymaga dużo skupienia i spokoju. Czasem można zauważyć, że bawi się w klasyczne gry i zabawy takie jak klasy czy berek.


Ksiądz

ksiądz

Pracuje w kaplicy, kościele lub katedrze. Szerzy radość w Twoim zamku, niosąc ludności Boże błogosławieństwo i udzielając ślubów. Potępia grzeszników i wszelkie herezje na temat kościoła. Ksiądz to żywy wzór do naśladowania dla średniowiecznej warstwy społecznej i innych robotników. Mówi się o nim, że nie ma poczucia humoru, jednak to nieprawda. Jest jedną z najinteligentniejszych oraz najmądrzejszych osób w mieście, na którą zawsze można liczyć.


Uzdrowiciel

uzdrowiciel

Odpędza wszystkie choroby i epidemie, które zdołały przedostać się do miasta. To bardzo specyficzna osoba. Niewiele o niej wiadomo, oprócz faktu, że często mówi do siebie pod nosem i chodzi bardzo szybko. Większość swojego czasu spędza samotnie, wędrując po lasach w poszukiwaniu ziół leczniczych. Niedoceniany przez mieszczan, w przypadku zarazy może okazać się bardzo przydatną jednostką.


Strażak ogniowy

strażak ogniowy

Ma za zadanie zapobiegać pożarom i wszelkiemu ogniu, który pojawi się niespodziewanie w królestwie. To bardzo niepozorna i cicha postać, ale ze swoich obowiązków wywiązuje się wzorowo. Potrafi błyskawicznie uporać się z ogniem, który trawi Twoje farmy, czy też inne obiekty. Niedoceniany przez społeczeństwo, może nieraz okazać się cichym bohaterem, który uratuje Twoją twierdzę przed niebezpieczeństwem.


Piekarz

piekarz

Wypieka i dostarcza pyszny chleb do zamkowego spichlerza. Zawsze uśmiechnięty i rumiany piekarz, to osoba nad wyraz pogodna i miła. Jego praca sprawia mu przyjemność, o czym mieszczanie wiedzą bardzo dobrze. Wygadany oraz mający obszerną wiedzę na każdy temat, szanuje innych, przez co wyrobił sobie dobrą opinię na zamku. Większość plotek opowiadanych w mieście dotyczy jego osoby.Młynarz

młynarz

To zaledwie kilkunastoletni chłopiec, który wykonuje pracę w młynie, wytwarzając cenny towar, jakim jest mąka. Pomimo młodego wieku, posiada niewyczerpujące się zapasy siły i chęci do swojej roboty. Ludzie z podziwem patrzą na jego osobę i wróżą mu świetlaną przyszłość. Dzięki niemu Twój skład zapasów nigdy nie będzie niezaopatrzony w co najmniej dwa wory czystej mąki.


Piwowar

piwowar

Zajmuje się warzeniem piwa dla Twoich karczm i poddanych. Z racji swoich obowiązków zawodowych, musi poddawać swój towar regularnym degustacjom. Niestety niekiedy zdarza mu się przedawkować złocisty trunek, przez co pakuje się w kłopoty. Lud żywi do niego mieszane uczucia. W gruncie rzeczy to dobry pracownik, choć bywa, że pod wpływem alkoholu obrzuci bełkotliwymi wyzwiskami przechodniów lub nieświadomie wda się w jakąś bójkę.


Karczmarz

karczmarz

Ten wesoły jegomość zajmuje się prowadzeniem karczmy i rozprowadzaniem piwa. Według powszechnej opinii społeczeństwa, to jedna z najważniejszych i najbardziej lubianych postaci w mieście. Sympatyczny grubasek, pomimo ogromu obowiązków, zawsze znajduje czas na swobodną pogawędkę i wspólne piwo w swojej gospodzie. Jednocześnie trzyma rękę na pulsie i z wyjątkową pilnością dba o to, aby żadna beczka piwa nie została przez niego przeoczona.


Łucznik

łucznik

Ten rzemieślnik wytwarza i dostarcza łuki do Twojej zbrojowni. Jest już w sędziwym wieku, przez co pracuje dużo wolniej, niż inni. Doświadczony przez życie i los, uwielbia spraszać przyjaciół do siebie na herbatę, aby móc podzielić się z nimi długą historią o swojej zdrętwiałej nodze, która bez przerwy go boli. Twierdzi, że za młodu był zbrojnym i służył królowi, ale nie wiadomo czy jest to prawdą, czy tylko barwnym dodatkiem do rozległego opowiadania, które znane jest w całym mieście.


Grotnik

grotnik

Jego rzemiosło polega na pracy w warsztacie grotniczym, gdzie wyrabia włócznie i piki. Trzeba mu oddać, że nie ma najmniejszych problemów ze swoją robotą. Broń, najwyższej jakości, zawsze dostarczana jest przez niego na czas i zgodnie z planem. Cały dzień spędza przed wirującym kołowrotkiem, dumając nad sensem swojego życia. Z pozoru małomówny i zamknięty w sobie, introwertyczny grotnik to jedna z najmądrzejszych osób w Twoim królestwie.


Kowal

kowal

Wykuwa miecze oraz wekiery dla Twoich ludzi. Za młodu służył w armii, o czym świadczy jego stara zbroja i bogato rozwinięta muskulatura. Przez większość czasu prezentuje się jako cichy i spokojny człowiek, który skupia się na swoich obowiązkach. Niestety, łatwo mu przychodzi się złościć i wpadać w gniew bez wyraźnej przyczyny, przez co mieszczanie wolą się trzymać od niego z daleka.


Garbarz

garbarz

Zazwyczaj garbarstwem trudni się silny, zdecydowany rzemieślnik, który codziennie z zimną krwią szlachtuje co najmniej jedną krowę, a następnie z jej skóry zszywa skórzaną zbroję dla Twoich żołnierzy. Praca ta wywarła niestety duży wpływ na osobowość garbarza. Z natury szorstki oraz niedostępny, charakteryzuje się wredną, dominującą osobowością, przez co nie ma wielu przyjaciół i skazany jest na samotność.


Płatnerz

płatnerz

Jego zadanie to wykuwanie i dostarczanie do zbrojowni pięknych, lśniących zbroi. Płatnerz to, podobnie jak łucznik, osoba w kwiecie wieku. Jest weteranem wielu bitew, przez co zyskał sobie ogromny szacunek na zamku. To dobry człowiek. Przykłada się do swojej roboty i przedkłada ją, nad własne problemy. Często przebywa w obecności watahy młodych urwisów, którzy z zaciekawieniem słuchają opowiadań z jego życia.

 

Losowy obrazek