Twierdza

Crusader

Stronghold Twierdza - znakomity RTS utrzymany w klimatach wczesnych europejskich wieków średnich. To swoiste połączenie symulatora budowy zamczysk i strategii ekonomicznej. W grze wcielamy się w jednego z możnowładców, który po śmierci swojego ojca, pragnie zdominować tereny średniowiecznej Anglii i zapewnić sobie prawo do tronu. Jego głównymi przeciwnikami są pozostali, sprzymierzeni ze sobą, pretendenci do korony – Szczur, Wąż, Wieprz i Wilk. Każdy z nich dysponuje unikalnym stylem prowadzenia oblężeń i schematem wznoszenia zamków.

W rozgrywce mamy możliwość tworzenia infrastruktury, a także własnego systemu gospodarczego, wpływającego na dobrobyt społeczeństwa i naszych żołnierzy. W nagrodę za sprawiedliwe sprawowanie władzy nad swoim ludem, zyskujemy szacunek. Gracz, oprócz kierowania strukturą osady, ma do dyspozycji zróżnicowane jednostki i fortyfikacje wojskowe, uskuteczniające obronę przed wrogiem.

Możemy też skorzystać z wielu innych pomocy militarnych, takich jak machiny oblężnicze, czy fosa. Naszą twierdzę dowolnie konstruujemy, począwszy od budowli, w których nasi poddani będą produkować żywność i dbać o prawidłowe funkcjonowanie gospodarki, skończywszy na murach i blankach, chroniących zamek. Aby w naszym mieście wszystko wydajnie prosperowało, musimy mądrze gospodarować naszymi surowcami oraz umiejętnie rozmieszczać farmy, cechy i tym podobne elementy, które są podstawą rozwoju i powiększania się populacji.

Stronghold

Społeczeństwo

Lord

Lord

Jego Lordowska Mość to niewątpliwie najważniejsza postać w całej grze. Jest znakomitym i wytrzymałym wojownikiem, który do upadłego będzie bronił twierdzy i swoich poddanych. Sprawuje bezpośrednią kontrolę nad wszystkimi obiektami zamkowymi. Zazwyczaj widujesz go wędrującego wśród swych ludzi i budowli. Nie możesz nim kierować, oprócz bezpośredniego nakazu ataku. Jeżeli Lord zostanie zabity - przegrywasz.


Lady

lady

Jest żoną Twojego Lorda. Prawdopodobnie pochodzi ze szlachetnego rodu. Z jej wzniosłego sposobu poruszania się, możemy wywnioskować, iż przywykła do luksusów, zanim trafiła do zamku. Pozornie możemy odebrać ją jako chłodną i butną postać, jednak tak naprawdę to kobieta o złotym sercu. Kiedy niespodziewanie pojawia się w mieście, podnosi morale jego mieszkańców, co sprawia, że społeczeństwo pracuje o wiele wydajniej i jest w stanie wyprodukować znacznie lepszy towar.


Pijak

pijak

Typ o zupełnie nieprzewidywalnym zachowaniu. Rachunek jest prosty. Im więcej czynnych karczm, tym więcej nabzdryngolonych pijaków w okolicy. Powolnym, zygzakowatym krokiem przemierza niebagatelnie małe odległości, półświadomie zatrzymując się tylko po to, aby pociągnąć z niewysychającej studni kolejny łyk złocistego napoju. Często traci całkowitą kontrolę nad swoim ciałem, przez co wpada na przechodniów i grozi im, bełkocząc pod nosem. To chyba jedyna wada posiadania gospody w królestwie...


Błazen

błazen

Błazen to wesoły ludek, który biega po całym zamku, rozśmieszając lub denerwując ludność swoimi sprośnymi żartami. Prawdopodobnie nie nadaje się do niczego innego. Niekiedy z braku pomysłu na dowcip bywa bardzo zgryźliwy i dokuczliwy, co sprawia, że miewa niemałe problemy. Niestety z tego właśnie powodu życie błazna bywa nader krótkie.


Drwal

drwal

Zajmuje się prostym, ale ciężkim i żmudnym rzemiosłem, jakim jest wycinka drzew i rąbanie drewna. Dość nieprzyjemny w obejściu, z natury jest bardzo leniwy i próżny, od swojej roboty woli popisywać się muskulaturą przed przechodniami. Jego najlepszym przyjacielem jest siekiera, której nie zawaha się użyć w przypadku ataku nieprzyjaciela. Nie mniej jednak wytwarza i obrabia on najniezbędniejszy surowiec, bez którego funkcjonowanie w mieście nie byłoby możliwe.


Murarz

murarz

Ten człowiek większość swojego czasu spędza w kamieniołomie, wydobywając i obrabiając kamień. Częste przebywanie pod ziemią i w ciemnościach sprawiło, że murarz nie jest zbytnio elokwentny i towarzyski. Codziennie budzi się ze świadomością, że czeka go kolejny, mozolny dzień w pracy. Co, jak co, ale kamieniarz to w gruncie rzeczy osoba bardzo pracowita i systematyczna, zawsze przykłada się do swojej roboty.


Górnik

górnik

Robotnik ten, podobnie jak murarz, wiele czasu spędza pod ziemią, wydobywając i przetapiając żelazo. Górnik to przede wszystkim przykład człowieka o zimnym sercu i ciężkiej osobowości. Jest znamy ze swoich cynicznych poglądów na świat, którymi zdumiewa i szokuje. Swoją pracę traktuje jako niemiłą powinność, nie mniej jednak jakoś wywiązuje się ze swoich obowiązków.


Smolarz

smolarz

Jego robota polega na wydobywaniu smoły z pobliskich bagien, leżących najczęściej poza obrębem zamku. Niestety, praca w takich warunkach negatywnie wpływa na ostrość zmysłu powonienia, przez co posiada jeszcze większe problemy z higieną osobistą niż przeciętny człowiek z czasów Średniowiecza. Nie ma zbyt dużego poważania w mieście i ludzie na jego widok reagują zazwyczaj z obrzydzeniem. Jednak, pomimo wszystko, jest przydatnym pracownikiem.
 

Losowy obrazek