Twierdza

Crusader

Stronghold Twierdza - znakomity RTS utrzymany w klimatach wczesnych europejskich wieków średnich. To swoiste połączenie symulatora budowy zamczysk i strategii ekonomicznej. W grze wcielamy się w jednego z możnowładców, który po śmierci swojego ojca, pragnie zdominować tereny średniowiecznej Anglii i zapewnić sobie prawo do tronu. Jego głównymi przeciwnikami są pozostali, sprzymierzeni ze sobą, pretendenci do korony – Szczur, Wąż, Wieprz i Wilk. Każdy z nich dysponuje unikalnym stylem prowadzenia oblężeń i schematem wznoszenia zamków.

W rozgrywce mamy możliwość tworzenia infrastruktury, a także własnego systemu gospodarczego, wpływającego na dobrobyt społeczeństwa i naszych żołnierzy. W nagrodę za sprawiedliwe sprawowanie władzy nad swoim ludem, zyskujemy szacunek. Gracz, oprócz kierowania strukturą osady, ma do dyspozycji zróżnicowane jednostki i fortyfikacje wojskowe, uskuteczniające obronę przed wrogiem.

Możemy też skorzystać z wielu innych pomocy militarnych, takich jak machiny oblężnicze, czy fosa. Naszą twierdzę dowolnie konstruujemy, począwszy od budowli, w których nasi poddani będą produkować żywność i dbać o prawidłowe funkcjonowanie gospodarki, skończywszy na murach i blankach, chroniących zamek. Aby w naszym mieście wszystko wydajnie prosperowało, musimy mądrze gospodarować naszymi surowcami oraz umiejętnie rozmieszczać farmy, cechy i tym podobne elementy, które są podstawą rozwoju i powiększania się populacji.

Stronghold

Obiekty rolnicze

obiekt rolniczy

Chata myśliwego

chata myśliwego

To miejsce, gdzie oprawia się złowioną zwierzynę, a następnie przerabia na soczyste kawałki mięsa dla Twoich poddanych. Polowanie jest stosunkowo szybkim sposobem na wykarmienie niewielkiej liczby mieszkańców, ale niestety świeże mięsiwo bardzo szybko się kończy i w przypadku większej ilości rezydentów ten rodzaj pożywienia może zawieść. Należy być uważnym, aby nie powołać zbyt dużej liczby myśliwych, gdyż ryzykujesz rychłe wytrzebienie całych stad zwierzyny łownej.

Wymagania:
sklad zapasow

Zagroda bydła

zagroda bydła

Jak sama nazwa wskazuje, zagroda bydła to miejsce, gdzie hoduje się krowy. To wbrew pozorom bardzo przydatna budowla, która wyposaża Cię nie tylko w przepyszny ser, ale także w skóry zwierzęce, przerabiane na porządne skórzane zbroje dla Twoich wojsk. Pomimo tego, że praca farmera nie jest ciężka, wydojenie krów i wyrobienie pożywienia może potrwać.

Wymagania:
sklad zapasow

Sad jabłoni

sad jabłoni

Sad jabłoni to najrozleglejsze gospodarstwo rolne w Twoim królestwie. Wypełnione jest po brzegi rosłymi jabłoniami. Gdy owoce osiągnął dojrzałość, rolnik zbiera je do kosza i zanosi czym prędzej do spichlerza. Ten typ żywności sprawdza się, kiedy Twoje królestwo liczy niewiele mieszkańców, gdyż podobnie jak mięso, zapasy jabłek bardzo szybko się wyczerpują.

Wymagania:
sklad zapasow

Farma pszenicy

farma pszenicy

Uprawa pszenicy to początek bardzo wydajnego systemu gospodarczego, którego rezultatem jest skuteczna ekonomia żywieniowa. Rolnik, po zebraniu świeżych łanów pszenicy, zanosi je do składu zapasów, aby mogły zostać przetworzone na mąkę, a następnie na pożywienie, jakim jest chleb. W królestwie pszenica uchodzi za towar z wyższej półki, dlatego prace nad jej zbiorem bywają długie.

Wymagania:
sklad zapasow

Farma chmielu

farma chmielu

Chmiel jest niezbędnym składnikiem do wyrobu piwa, przez co nie może go zabraknąć i w Twoim królestwie. Farmer na tej farmie sieje, pielęgnuje i zbiera chmiel, który następnie dostarcza do składu zapasów. Nie jest to może najważniejszy obiekt, ale warto go posiadać ze względu na dobrobyt Twoich poddanych, którzy zawsze chętnie napiją się złocistego napoju w miłym towarzystwie.

Wymagania:
sklad zapasow
 

Losowy obrazek