Twierdza

Crusader

Stronghold Twierdza - znakomity RTS utrzymany w klimatach wczesnych europejskich wieków średnich. To swoiste połączenie symulatora budowy zamczysk i strategii ekonomicznej. W grze wcielamy się w jednego z możnowładców, który po śmierci swojego ojca, pragnie zdominować tereny średniowiecznej Anglii i zapewnić sobie prawo do tronu. Jego głównymi przeciwnikami są pozostali, sprzymierzeni ze sobą, pretendenci do korony – Szczur, Wąż, Wieprz i Wilk. Każdy z nich dysponuje unikalnym stylem prowadzenia oblężeń i schematem wznoszenia zamków.

W rozgrywce mamy możliwość tworzenia infrastruktury, a także własnego systemu gospodarczego, wpływającego na dobrobyt społeczeństwa i naszych żołnierzy. W nagrodę za sprawiedliwe sprawowanie władzy nad swoim ludem, zyskujemy szacunek. Gracz, oprócz kierowania strukturą osady, ma do dyspozycji zróżnicowane jednostki i fortyfikacje wojskowe, uskuteczniające obronę przed wrogiem.

Możemy też skorzystać z wielu innych pomocy militarnych, takich jak machiny oblężnicze, czy fosa. Naszą twierdzę dowolnie konstruujemy, począwszy od budowli, w których nasi poddani będą produkować żywność i dbać o prawidłowe funkcjonowanie gospodarki, skończywszy na murach i blankach, chroniących zamek. Aby w naszym mieście wszystko wydajnie prosperowało, musimy mądrze gospodarować naszymi surowcami oraz umiejętnie rozmieszczać farmy, cechy i tym podobne elementy, które są podstawą rozwoju i powiększania się populacji.

Stronghold

Obiekty przetwarzające żywność

obiekt miejski

Dom

dom

To miejsce mieszkalne dla Twoich poddanych. Domy mogą pomieścić maksymalnie ośmiu nowych mieszczan. Aktualny limit populacji jest wyświetlany w prawym, dolnym rogu ekranu, na księdze trzymanej przez skrybę. Wybudowanie zbyt wielu domów w krótkim czasie bardzo szybko sprawi, że będziesz miał problemy żywnościowe. Burzenie zamieszkanych domostw, które prowadzi w ostateczności do przeludnienia, ma również fatalny wpływ na Twoją popularność. Zaleca się budowanie nowych domów z rozwagą, uwzględniając aktualne i przyszłe potrzeby oraz możliwość wyżywienia poddanych.

Wymagania:
sklad zapasow

Obiekty religijne

obiekty religijne

Zasadniczo w grze mamy możliwość wybudowania trzech obiektów religijnych, jakimi są kaplica, kościół oraz katedra. Te święte miejsca wypełnione Bogiem, to enklawa kultury oraz wyciszenia dla Twoich poddanych. We wszystkich tych budowlach, pracują księża, którzy szerzą Bożą naukę i błogosławią mieszkańców doprowadzając tym samym do zwiększenia się Twojej popularności. Ludność z reguły chętnie przyjmuje ową wiedzę, jednak ma również wymagania i w miarę, jak procent chrystianizacji będzie się zwiększać, ludzie będą żądali od Ciebie nowych katedr lub kościołów.

Wymagania:
sklad zapasow sklad zapasow sklad zapasow

Uzdrowiciel

uzdrowiciel

To bardzo specyficzne miejsce, w którym zielnik wytwarza rozmaite lecznicze mikstury, na wypadek, jakby w Twoim królestwie wybuchła epidemia lub zaraza. Uzdrowiciel zajmuje się także mieleniem ziół i innych roślin. Większość czasu spędza poza swoim miejscem pracy, przechadzając się po miejscowych lasach, jednak kiedy rozpoczyna się bitwa, czym prędzej wraca do zamku.

Wymagania:
sklad zapasow

Studnia

studnia

Ta mała, niepozorna studzienka może okazać się istnym zbawieniem dla Ciebie i Twojego królestwa, kiedy wybuchnie pożar. Warto jest ją posiadać w obrębie zamku, tym bardziej, że nie zajmuje ona wiele miejsca oraz nie kosztuje Cię majątku. Strażacy ogniowi to wbrew pozorom bardzo sprawni i praktyczni ludzie, którzy całkowicie poświęcają się swojemu zawodowi. Zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa związanego z wykonywaniem tej pracy, ale będą starali się pomóc, nawet za cenę własnego życia.

Wymagania:
sklad zapasow

Rzeczy przygnębiające

rzeczy przygnębiające

Szubienice, łoża tortur oraz wiele, wiele innych obiektów kryje się pod tą nazwą. Przeznaczeniem tych rzeczy jest zadbanie o pożądaną dyscyplinę w Twoim królestwie i o to, aby żadnemu z robotników nie przyszła do głowy chęć wzięcia urlopu. Wystawiana na widoku publicznym, budzą strach i obawę o własne życie wśród Twoich poddanych. Oczywiście mają także pozytywne cechy. Co prawda, gdy zdecydujesz się posiadać parę tego typu budowli, będzie okupione to spadkiem popularności, ale za to wszystkie prace w królestwie będą wykonywane szybciej.

Wymagania:
sklad zapasow

Rzeczy przyjemne

rzeczy przyjemne

Jak sama nazwa wskazuje, to rzeczy, które działają dokładnie na odwrót, niż rzeczy przygnębiające. Pięknie wyglądające place zabaw, ogrody, czy posągi to motor napędowy, który owocuje w postaci zwiększonej popularności i jak najbardziej pozytywnej opinii poddanych. Jednak, posiadając zbyt wiele tego rodzaju obiektów, sprawiasz, że Twój lud staje się bardziej rozleniwiony i nieskory do pracy, przez co prace w królestwie trwają dłużej, niż zaplanowano.

Wymagania:
sklad zapasow
 

Losowy obrazek