Twierdza

Crusader

Stronghold Twierdza - znakomity RTS utrzymany w klimatach wczesnych europejskich wieków średnich. To swoiste połączenie symulatora budowy zamczysk i strategii ekonomicznej. W grze wcielamy się w jednego z możnowładców, który po śmierci swojego ojca, pragnie zdominować tereny średniowiecznej Anglii i zapewnić sobie prawo do tronu. Jego głównymi przeciwnikami są pozostali, sprzymierzeni ze sobą, pretendenci do korony – Szczur, Wąż, Wieprz i Wilk. Każdy z nich dysponuje unikalnym stylem prowadzenia oblężeń i schematem wznoszenia zamków.

W rozgrywce mamy możliwość tworzenia infrastruktury, a także własnego systemu gospodarczego, wpływającego na dobrobyt społeczeństwa i naszych żołnierzy. W nagrodę za sprawiedliwe sprawowanie władzy nad swoim ludem, zyskujemy szacunek. Gracz, oprócz kierowania strukturą osady, ma do dyspozycji zróżnicowane jednostki i fortyfikacje wojskowe, uskuteczniające obronę przed wrogiem.

Możemy też skorzystać z wielu innych pomocy militarnych, takich jak machiny oblężnicze, czy fosa. Naszą twierdzę dowolnie konstruujemy, począwszy od budowli, w których nasi poddani będą produkować żywność i dbać o prawidłowe funkcjonowanie gospodarki, skończywszy na murach i blankach, chroniących zamek. Aby w naszym mieście wszystko wydajnie prosperowało, musimy mądrze gospodarować naszymi surowcami oraz umiejętnie rozmieszczać farmy, cechy i tym podobne elementy, które są podstawą rozwoju i powiększania się populacji.

Stronghold

Obiekty przemysłowe

obiekt przemyslowy

Skład zapasów

skład zapasów

To miejsce, gdzie magazynowane są wszystkie Twoje surowce z wyjątkiem złota, które przechowywane jest w samym skarbcu. Umiejscowiony jest w miejscu, gdzie dokładnie przylega do siedziby Lorda. Może składać się z większej ilości składnic, ale nowy skład zapasów musi przylegać do tego istniejącego. Oprócz spichlerza, to jeden z najważniejszych obiektów w Twoim zamku. Dzięki niemu, uzyskujesz aktualne informacje na temat towarów, jakie się w nim znajdują. Kliknięcie na składzie zapasów wywoła panel, który pozwala dokładnie określić zapasy posiadanych dóbr.

Wymagania:
sklad zapasow

Chata drwala

chata drwala

To właśnie w chacie drwala przerabia się i rąbie drewno, aby móc zaopatrzyć w nie Twój skład zapasów. Te budowle najlepiej umieszczać w pobliżu drzew, żeby drwale nie musieli daleko szukać niezbędnego surowca. Można zauważyć, że pracownicy ci wykonują swoją pracę w bardzo przemyślany sposób, a mianowicie zaczynają od ścięcia i zaniesienia do swojego miejsca pracy trzech pni. Następnie dopiero przetwarzają je na bardziej ociosane drewno.

Wymagania:
sklad zapasow

Kamieniołom

kamieniołom

Ten budynek umożliwia nam pozyskiwanie cennego surowca, jakim jest kamień. Może być usytuowany tylko w miejscu, w którym są widoczne grupy głazów, świadczące o obecności kamienia. Do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest posiadanie woła zaprzęgowego, który ma na celu doniesienie magazynowanego kamienia do Twojego składu zapasów. Z racji tego, że praca w kamieniołomie bywa bardzo trudna, wymaga ona zaangażowania aż trzech pracowników.

Wymagania:
sklad zapasow

Wół zaprzęgowy

wół zaprzęgowy

Bez niego dostarczanie kamienia trwałoby o wiele dłużej i byłoby znacznie cięższe. Te zwierzęta zajmują się transportem gotowego, obrobionego kamienia do Twojego składu zapasów. Im więcej wołów będzie obsługiwało kamieniołom, tym szybciej pozyskasz kamień niezbędny do budowy fortyfikacji. Zaraz po przybyciu na miejsce, woźnica zacznie ładować kamienie do nosideł zwierząt. Po załadowaniu ośmiu kamieni, zaprzęg ruszy ku zamku, by dostarczyć ładunek, o ile oczywiście skład zapasów nie będzie pełny. W takim wypadku woźnica będzie czekał, aż miejsce będzie dostępne.

Wymagania:
sklad zapasow

Kopalnia żelaza

kopalnia żelaza

To równie ważny i potrzebny obiekt. Kopalnia żelaza musi być umiejscowiona na złożach rudy żelaza. Po przybyciu dwóch górników, jeden z nich zacznie obsługiwać kopalnię i wytapiać żelazo, podczas gdy drugi zajmie się dostarczaniem go do twojego składu zapasów, oczywiście dopóty, dopóki będziesz w nim miał wystarczająco dużo miejsca. To ciężka praca i w przeciwieństwie do murarzy, pracownicy tych kopalni nie są wspomagani wołami zaprzęgowymi i muszą dostarczać surowiec własnymi rękami.

Wymagania:
sklad zapasow

Odkrywka smoły

odkrywka smoły

Odkrywka smoły musi zostać umiejscowiona nad zbiornikami smoły na bagnach, przez co smolarze mają często bardzo długą drogę do przebycia. Po przybyciu, robotnik zacznie obrabiać surową smołę, po czym dostarczy ją do zamkowego składu zapasów. Praca ta bywa bardzo ciężka ze względu na niekomfortowe warunki i często zajmuje więcej czasu, niż zaplanowano.

Wymagania:
sklad zapasow

Targowisko

targowisko

Budynek w zasadzie niezbędny, jeżeli chcesz zadbać o prawidłowe i sprawne funkcjonowanie Twojej gospodarki. To właśnie dzięki targowisku do Twojego zamku nadciągają rozmaici kupcy, aby zainicjować handel. Klikając na nie, wywołasz panel handlowy pozwalający przejrzeć dobra oferowane, zanim zdecydujesz, co sprzedać, a co kupić. Bez niego zarządzanie swoimi surowcami i pieniędzmi nie byłoby takie proste.

Wymagania:
sklad zapasow
 

Losowy obrazek