Twierdza

Crusader

Stronghold Twierdza - znakomity RTS utrzymany w klimatach wczesnych europejskich wieków średnich. To swoiste połączenie symulatora budowy zamczysk i strategii ekonomicznej. W grze wcielamy się w jednego z możnowładców, który po śmierci swojego ojca, pragnie zdominować tereny średniowiecznej Anglii i zapewnić sobie prawo do tronu. Jego głównymi przeciwnikami są pozostali, sprzymierzeni ze sobą, pretendenci do korony – Szczur, Wąż, Wieprz i Wilk. Każdy z nich dysponuje unikalnym stylem prowadzenia oblężeń i schematem wznoszenia zamków.

W rozgrywce mamy możliwość tworzenia infrastruktury, a także własnego systemu gospodarczego, wpływającego na dobrobyt społeczeństwa i naszych żołnierzy. W nagrodę za sprawiedliwe sprawowanie władzy nad swoim ludem, zyskujemy szacunek. Gracz, oprócz kierowania strukturą osady, ma do dyspozycji zróżnicowane jednostki i fortyfikacje wojskowe, uskuteczniające obronę przed wrogiem.

Możemy też skorzystać z wielu innych pomocy militarnych, takich jak machiny oblężnicze, czy fosa. Naszą twierdzę dowolnie konstruujemy, począwszy od budowli, w których nasi poddani będą produkować żywność i dbać o prawidłowe funkcjonowanie gospodarki, skończywszy na murach i blankach, chroniących zamek. Aby w naszym mieście wszystko wydajnie prosperowało, musimy mądrze gospodarować naszymi surowcami oraz umiejętnie rozmieszczać farmy, cechy i tym podobne elementy, które są podstawą rozwoju i powiększania się populacji.

Stronghold

Broń

Włócznia

wlocznia

Włócznie produkowane są przez grotnika w warsztacie grotniczym. Włócznie używane są w grze tylko przez niezbyt elitarny oddział włóczników, który jednak może skutecznie wykorzystać swoją broń w starciu z jednostkami konnymi przeciwnika, a także kiedy masz do czynienia z wrogimi jednostkami drabiniarzy, którzy chcą dostać się pod Twoje mury. Włócznie wykonane są z drewna, dlatego nie są towarem kosztownym.


Łuk

luk

Łuki wytwarzane są w dość wolnym tempie przez starszego już łucznika. To broń w którą wyposażone są jednostki łuczników, podstawowy oddział walczący na dystans w grze. Łuk, który swoją strzałą zadaje mniej obrażeń, niż hartowany bełt, przydaje się jednak w każdej możliwej sytuacji. Podobnie jak włócznie, łuki wykonane są w całości z drewna, przez co ich cena nie jest zawyżona.


Wekiera

maczuga

Wytwarzaniem ciężkich maczug (wekier) zajmuje się kowal. Do produkcji tej broni wymagane jest żelazo, co świadczy o tym, że to solidny i niebezpieczny oręż. Wekierami posługują się elitarne jednostki pałkarzy, którzy oprócz niniejszych maczug wyposażone są w niewielkie tarcze. Jako że wekiery to stosunkowo duża broń ręczna, przydają się przede wszystkim w potyczkach z wrogimi ciężkimi jednostkami, takimi jak wojownicy, pikinierzy czy rycerze. Materiał z jakiego są wykonane sprawia, że można je sprzedać za okazałą sumę złota.


Zbroja skórzana

zbroja skorzana

To mniej wytrzymały rodzaj zbroi w Strongholdzie. Jak sama nazwa wskazuje, zbroja ta wykonana jest ze skóry. Grabarz, chcąc wykonać ten pancerz udaje się do pobliskiej farmy bydła, aby zabić krowę, a następnie z jej skóry wytwarza ową zbroję. Wykorzystują ją dwa rodzaje jednostek elitarnych - kusznicy i pałkarze. Pomimo tego, że wykonana jest ze zwykłej obierzyny, kupiec chętnie zaoferuje za nią zadowalającą Cię kwotę.


Kusza

kusza

Kusze, podobnie jak łuki wytwarzane są w przytulnym warsztacie łuczniczym przez łucznika. Są bardziej skomplikowaną bronią niż zwyczajny łuk, przez co rzemieślnik musi poświęcić na nie więcej czasu. To najbardziej zabójcza broń strzelecka w grze, sprawdza się świetnie w walce z wrogimi jednostkami wyposażonymi w zbroję zarówno skórzaną, jak i metalową. Pomimo faktu, że materiałem niezbędnym do ich produkcji jest drewno, kusze świetnie sprzedają się na targu.


Pika

pika

Piki, podobnie jak włócznie, czy łuki wykonane są z drewna. To jedna z najbardziej niebezpiecznych broni ręcznych w grze. Wyrabianiem pik trudni się grotnik, który musi poświęcić na nie dużo więcej czasu, niż na wyrób drewnianych włóczni. Piki to domena pikinierów, elitarnych jednostek wyposażonych w metalową zbroję. Podobnie jak długie włócznie, piki wybornie się sprawdzają w walce z wojskami konnymi przeciwnika. Ich sprzedaż bardzo się opłaci.


Miecz

miecz

Miecze są produkowane w warsztacie kowalskim przez kowala. Są najcięższym i najbardziej niebezpiecznym orężem w grze. Wykonane z czystego żelaza miecze przeznaczone są dla najbardziej elitarnych oddziałów, takich jak wojownicy oraz rycerze. Są skuteczne i zabójcze w starciu z każdą nieprzyjacielską jednostką. Ich cena na targowisku również jest bardzo korzystna.


Zbroja metalowa

zbroja metalowa

Zbroja metalowa to najbardziej wytrzymała zbroja w grze. Wykonywana jest w całości z żelaza w warsztacie płatnerskim przez płatnerza. Ten rodzaj opancerzenia wykorzystywany jest przez trzy najbardziej wytrzymałe jednostki w grze - pikinierów, rycerzy oraz wojowników. Zbroja metalowa jest teoretycznie niepodatna na zwykłe strzały. Wytrzyma także napór bełtów wystrzelonych z kuszy. Kupiec zaoferuje Ci za nią sporą sumę.

 

Losowy obrazek